Montana spray cans

 

 

Distribution of Montana sprays

                              1 - Montana Gold (215 shades) low pressure matt

                             2 - Montana Black (187 shades) high pressure matte

                             3 - Montana White (51 shades) high pressure glossy

                             4 - Montana Chalk (10 shades) low pressure                                                                        

 

Montana sprays can be used in many ways, either classically on the wall, concrete, glass, iron, rubber. Thanks to their cover, they are on all surfaces.

Tento článek je hlavně pro lidi, kteří s montanou začínají. Poslední dobou, se rozmáhá montana na autech, jízdních kolech, motorkách atd…

Zde je stručný návod jak nalakovat auto, kolo, motorku spreji od firmy Montana.

1 Příprava je vždy základ lakovaní, tím se myslí pořádně obrousit. Vyzkoušenou máme 400 šmirgl a ideálně pod vodou, dále je dobré použít plnič, ten zase obrousit, vše pořádně odmastit !                                                    

2 Nejlepší je vždy auto co nejvíc rozebrat, blatníky, dveře, kapotu, v podstatě vše rozebíratelné. Stává se, že i když auto zakryjete co nejlíp to půjde, hlavně skla, interiér atd.. vždycky se povede něco zastříkat.

3 Další typ je lakovat, když je co nejchladněji, nikdy nelakujte rozehřáté auto, když stálo na slunci, nebo je horko, barva pak rychle zasychá a dělá fleky.

4 When we have the car sanded, degreased, in a sanded filler, covered glass, etc., we can paint.

5 The problem when spraying Montana spray is the roof and hood, it is ideal to paint in a vertical position, which is not possible with the roof, the type is again not to paint in the sun or heat, the hood is best removed and hung in a vertical position.

6 Which nozzle to choose? The best and personally tested by me and I also recommend it to everyone is the Calligraphic nozzle (flat jet). The nozzle paints in a straight line, so it simulates a paint gun.

7 My last type is probably not to spray sprays until the end, because then they squirt and make splashes, also definitely monitor and clean the nozzles, it can happen that a drop is made on the nozzle, which always drips to the finished place and the rule is most visible, then it's just about the dexterity of the sprayer. We will add that Montana black is quick-drying, but remember that when it is a large layer, it dries for a long time. A lot of people take this for granted, but most importantly try drying in an invisible place.

8 As a last resort to achieve the best possible end result, I recommend repainting the dried Montana spray with a clear coat.

Používáme ověření věku Adulto