Výhody elektronického (digitálního) předřadníku

Elektronický (digitální) předřadník (také vysokofrekvenční předřadník) je kompaktní elektronický přístroj, který výbojku rozsvěcí a po rozsvícení napájí střídavým proudem. Nahrazuje soubor konvenčních přístrojů: tlumivku, startér, kompenzační kondenzátor.

Digitální předřadníky se používají pro provozování zářivek, kompaktních zářivek nebo výbojek. Montují se do svítidel podobně, jako magnetické tlumivky. Protože však nemají induktivní charakter, odpadá kompenzační kondenzátor a nežádoucí vedlejší účinky na elektrickou rozvodnou síť. Jejich vlastní příkon je mnohem nižší než je tomu u magnetických tlumivek, a proto použití těchto předřadníků šetří významné procento elektrické spotřeby svítidla a dále také prodlužuje životnost zářivek zhruba na více než dvojnásobek standardních hodnot.

 

Tento předřadník je bezpečnější na provoz, díky uvolňování malého množství tepla a vypnutí v případě poruchy. Rovněž je výhodou start výbojky bez blikání. Zapálení výboje díky předehřevu elektrod je plynulé a jednorázové.

Některé druhy předřadníků umožnují regulaci výkonu. Například pokud vezmeme výbojku 600W, dáme ji do elektronického předřadníku 600W můžeme ovlivnit regulací výkon výbojky od 300W-450W-600W-660W (záleží na typu předřadníku). Pokud tedy zvážíme, že rostliny zasazené od semínka, nebo příliš mladé, nepotřebují od začátku ten nějvětší výkon výbojky, dá se pomocí regulace snížit, a tím docílíme snížení elektrické energie a vhodnějšího prostředí pro mladé rostliny.Koupením elektronického předřadníku s regulací, nebudeme potřebovat více předřadníků s různým výkonem a k tomu další výbojky.

Výhody elektronických předřadníků

  • Nižší hmotnost proti tlumivkám a startérům.
  • Neobsahují indukčnosti s jádrem z plechů.
  • použité transformátory mají feritová jádra.
  • EP nevydává žádné nepříjemné bzučení.

Zářivka je napájena proudem s frekvencí 30 až 50 kHz (vysokofrekvenčním). Tato frekvence je na rozdíl od 50 Hz u konvenčních předřadníků lidským okem nepostřehnutelná. Světlo je klidné a nechvěje se. Princip dvojité konverze a použití filtru na vstupu umožňuje stabilní provoz bez kolísání intenzity světla při různém, i kolísajícím napětí v síti. Kvalitní předřadníky fungují v rozsahu 195-250 V vstupního napětí. Vlastní spotřeba EP je asi třetinová proti sestavě tlumivka-startér-kondenzátor Specializované EP umožňují zářivky skutečně řídit (hlavně stmívat), nikoli pouze rozsvěcet. 

Jednoduchá instalace

V případě výpadku elektrického proudu a opětovnému zapnutí, předřadník nebude stále spínat výbojku, sám sepne výbojku jakmile bude ochlazen. Má pojistku, která se dá vyměnit v případě poruchy a předřadník funguje dál.

Nevýhody elektronických předřadníků

  • Vyšší cena proti sestavě tlumivka-startér-kondenzátor
Provozovatel webu Bio-farm Indoor s.r.o., jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu soubory cookies pro zlepšování prostředí webových stránek, pro analytické účely a pro cílenou reklamu. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Další informace