Recenze vaporizéru Iolite

Představujeme druhou řadu vaporizéru Iolite. Vaporizér vyrábí irská firma Oglesby & Butler. Ta je proslulá plynovými výrobky na celém světě, specializuje se na vaporizéry a patří mezi nejlepší na světě. Právě ona začala „boom“ v kapesních a tedy přenosných vaporizérech. A vyvinula dokonalejší technologii k lepší vaporizaci.

iolite_10

Co najdete v balení?

Vaporizér Iolite je zabalen v černé krabici olepené barevnou páskou, barevná páska značí barvu vaporizéru. Balení obsahuje samotný vaporizér, několik náustků a prodlužovací náustek, „šťouchátko“, sestavenou plnící komoru, čističe a náhradní sítko. V balení se nachází i pouzdro s vnitřní kapsou. Můžete tedy vaporizér i se všemi nástroji bezpečně přenášet a nemusíte mít strach o ztrátu některého z komponentů.

Na výběr máte velkou škálu barevného provedení vaporizérů: fialová, červená, oranžová, zelená, žlutá, bílá, černá a modrá.

iolite_12

Vaporizér samotný

Tělo vaporizéru je vyrobeno z plastu, ovšem je ale odolné. Tyto plasty jsou kvalitní a jsou oceněny certifikátem „food grade“, což je v podstatě hodnocení, které se vydává výrobku, který může přijít do styku s potavinami. V horní části vaporizéru je ventil pro doplňování plynu.

Vaporizér se plní úplně běžným způsobem, jako jakýkoliv standardní plnící zapalovač. Není třeba žádného speciálního plynu, ale opět stačí běžný plyn do zapalovačů, který koupíte v jakékoliv trafice. Způsob plnění probíhá také klasicky, tedy přiložíte plyn ve spreji na ventil vaporizéru, stlačíte a po pár vteřinách je zásobník naplněn.

Ve spodní části vaporizéru je zabudovaný přepínač s označením 0 a 1, který slouží k zapnutí a další přepínač, který „způsobí“ jiskru a tímto zapálí plyn. Na boku vaporizéru se nachází indikátor, který označuje správnou teplotu a možnost inhalace extraktu.

vaporizery-iolite

Dálší částí vaporizéru je komora, do níž vkládáme samotný extrakt. Plnící komora je složena z náustku, sítka, podložky a filtru proti kondenzaci páry. Je rozebíratelná kvůli čištění. Vysunete z komory náustek s malým filtrem proti kondenzování páry a „šťourátkem“ vytlačíte ven sítko a podložku, která slouží k udržení komponentů. Systém je dvoukomorový, to znamená, že do části s hořákem vždy proudí jen potřebné množství plynu pro nažhavení vaporizéru.

Další „vychytávkou“ je to, že i po vypnutí dochází k dohoření přečerpaného plynu v hořáku. Tímto je zajištěna bezpečnost při manipulaci. Hoření přebytečného plynu se projevuje zasyčením i při jeho vypnutí. Vaporizér pak ještě také hřeje. Právě proto při prvním zacházení s vaporizérem Iolite, často člověka překvapí již zmírněné zasyčení a nahřátí přístroje. Proto si právě nováček myslí, že se jedná o závadu, nikoliv o běžný chod stroje ;-) Přeci jen syčení může pro někoho být otravné, ale i tento problém jde zmírnit umístěním do pouzdra.

Jak vaporizér funguje ?

Samotná vaporizace je snadná. Plynový zásobník naplníte plynem, poté vložíte extrakt do plnící komory. Extrakt by měl být rozdrcený, popřípadě stlačený. Takto připravený jej umístíte do komory. Připojíte náustek k plnící komoře a opatrně nasunete na vaporizér. Ze zkušeností, je spíše vhodné nasouvat vaporizér na plnící komoru, než plnící komoru přímo na vaporizér. Plnící komoru totiž musíte nasunout přesně a je možné, že ze začátku se ne vždy přesně trefíte, ovšem jak „vychytáte“ grif, tak to půjde hladce. Nyní můžeme začít se samotnou vaporizací.

Jako první zapněte vaporizér do polohy jedna. Uslyšíte zasyčení, což způsobuje plyn, který se přesouvá do komory, tedy zcela běžný efekt. Následně zmáčkněte jednou až dvakrát tlačítko pro zapalování, až uslyšíte změnu zvuku. To znamená, že vaporizér je v chodu, a připravený extrakt se ohřívá na danou teplotu a připravuje k inhalaci. Jakmile je směs v plnící komoře zahřátá na potřebnou teplotu 190 °C, tak se rozsvítí kontrolka na straně vaporizéru a vy můžete začít vaporizovat svůj oblíbený produkt. Inhalovat dokonce můžete ihned po nastartování vaporizéru. Například některé druhy kanabinoidů z lékařského konopí se totiž odpařují při nižších teplotách, než je požadovaných 190 °C.

Po nažhavení vaporizér automaticky drží stejnou teplotu, nemusíte tedy zažhavovat opětovně a můžete inhalovat do té doby, než bude extrakt vysušen. Bylinné aroma vyprchává celkem rychle, ovšem účinné látky vaporizér uvolňuje za delší dobu, tudíž můžete vaporizovat opětovně i desítky minut. Po delší vaporizaci, bude již méně znatelná chuť extraktu, ovšem bylinky mají v sobě stále účinné látky, můžou sice jemně podráždit v krku, ale je nesmyslné extrakt vyměňovat po pár „potáhnutí“, když bylinky stále nabízejí léčivé látky ;-)

Jakmile skončíme s vaporizací, tak přepneme přístroj do polohy 0 a tím jej vypneme.

Při vaporizování vydává přístroj syčivé zvuky, ovšem to je jen důsledek používaného mechanismu, proto není potřeba žádných obav:)

Údržba

Údržba vaporizéru není nic složitého. Po vaporizaci stačí přístroj důkladně profouknout. Jednou či dvakrát týdně, podle intenzity vaporizování, pročistit vatovou tyčinkou namočenou v alkoholu nebo v roztoku, jenž je určen přímo na čištění vaporizéru a vytřít kotlík a komoru.

Naše dojmy

Vaporizér Iolite 2.0 je ideální kapesní vaporizér. Jeho výhodou je způsob chodu, protože je poháněn obyčejným plynem do zapalovačů, není tedy závislý na dobíjení baterií, jako tomu je například u konkurencí. Iolite kdykoliv doplníte během pár sekund a můžete pokračovat ve vaporizování. Obsluha i údržba vaporizéru je také jednoduchá a chuť z inhalovaných extraktů je pronikavá a silná. Tento vaporizér uvolňuje ty nejléčivější látky z bylin. Při delší vaporizaci extraktu může dojít již k zmíněnému škrábání v krku. Jak už bylo řečeno, bylina už je přesušená a proto může být chuť trochu dráždivější. Tento menší problém lze vyřešit delším náustkem nebo prodloužením náustku ;-)

Nevýhodou vaporizéru je určitě hluk, který způsobuje nažhavování. Nezaručuje tedy zcela soukromí, pokud chcete vaporizovat ve větší koncentraci lidí, tak diskrétnost vaporizování upadá. Jako menší nevýhodu bych viděl v nasazování plnící komory na vaporizér, ovšem tento problém je pouze o zvyku, čili bude vyřešen během několika použití. Maximální teplota vaporizace při nažhavení je 190 °C. Proto je tento vaporizér vhodný pro bylinky, které vydrží vyšší teploty, jinak by se mohla účinná látka v extraktu poškodit. Jedná se například o lékařské konopí a další byliny.

Lahvička plynu o 90 ml vydrží zhruba jeden týden při každodenní vaporizaci. Plyn není třeba doplňovat přes den. Ovšem pokud jedete na delší dobu mimo domov, zásobu plynu vezměte také. Vaporizér bych doporučil na cesty, pobyty v přírodě, dále v zimních obdobích Vám může zahřát a samozřejmě je ideální na místa, kde není přísun elektrické energie, v tom spočívá velká výhoda Iolite vaporizéru, protože je plněný plynem, který můžete mít kdykoliv při sobě.

Naši nabídku vaporizérů Iolite Classic najdete zde.

Provozovatel webu Bio-farm Indoor s.r.o., jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu soubory cookies pro zlepšování prostředí webových stránek, pro analytické účely a pro cílenou reklamu. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Další informace