Jak se zbavit svilušek (Tetranychus)

Rostliny neprospívají a vy nevíte proč? Mají světlé listy, kroutí se nebo se na nich objevují skvrny různých barev? Pravděpodobně je napadli škůdci. Nejrozšířenějším jsou svilušky. Vidět jdou pouhým okem, ale pro přesné zjištění vývojového stádia je nejlepší použít kapesní mikroskop minimálně 60x zvětšení. Nejdůležitější je odhalit je včas.

Vypadají podobně jako pavoučci. Dokáží se rychle pohybovat na listu, v pokročilém stádiu mají již vyditelné pavučinky, které jdou dobře vidět při postříkání rostlin rozprašovačem. Z rostlin sají výživu a na listech vylučují toxické látky. Listy rychle odumírají. Nejvíce je jich na nejdéle rostoucích listech a to hlavně ze spodní strany listů. Živí se sáním z rostliny a rychle se množí.

Životní cyklus svilušky má pět vývojových stadií: vajíčko kladené na spodní stranu listů; larvu; dvě stadia nymfy; dospělý jedinec

Pro představu: 1 vajíčko – 10 pokolení -  a z toho je asi 5 miliard svilušek.

Svilušky fotogalerie

sviluska

zdroj: https://www.flickr.com/people/9082612@N05

 

Jak se jich zbavit?

Nejlepší postup při likvidaci svilušek : namíchat si postřik proti sviluškám, namočit a otřít hadříkem spodní stranu listů, potom aplikovat postřik proti sviluškám. Nemají rády vlhko a zimu.

Na trhu v ČR je k dostání velká řada postřiků, bohužel ale ne vše pomáhá. Svilušky se stávají rezistentní a nové generace tak nejde zničit. Nejlepší je vysadit na postiženné rostliny dravého roztoče PHYTOSEIULUS PERSIMILIS. Tento roztoč se živí výhradně sviluškou chmelovou.

Bio-farm Growshop Zlín testoval na okrasných rostlinách různé postřiky, vertimec, samuraj, neudorff, bio-oil, karate zeon, spider mite. Na zkoušený druh svilušek ze dvou pěstíren pomohl jen Floramite 240 SC kontaktní akaricit, kde zničil 95% již do 24 hodin po aplikaci. Další aplikací po 6 dnech bylo docíleno téměř celkového zničení včetně vajíček (pozor v pokročilém stádiu svilušek, které mají již rozvinuté kolonie nepomáhá skoro nic).

Naše doporučení: Floramite 240 SC

Postřikový přípravek ve formě suspenzního koncentrátu k hubení svilušek na skleníkových a volně rostoucích okrasných rostlinách. Má rychlí ( knock down) efekt s následně dlouhým reziduálním účinkem. Účinkuje na všechny pohyblivá stádia svilušek, včetně jejich vajíček. Ničí všechny svilušková stádia svým kontaktem.

Účinná látka : bifenazát 240g/l (22,6%)

  • postřikový akaricidní přípravek s kontaktním účinkem (akaricidy je skupina pesticidů určených k hubení roztočů)
  • hubí svilušky venkovní a skleníkové
  • má rychlí knock down efekt s následně dlouhým reziduálním účinkem
  • účinkuje na všechny pohyblivá stádia svilušek
  • má ovicidní účinnek (ovicidní-ničící jejich vajíčka )
  • je bezpečný pro všechny používané druhy prospěšného a entomofágního hmyzu a dravých roztočů
  • použití: 4ml/5l vody
  • ochranná lhůta - ve dnech-je stanovena pro uvádění rostlin na trh, okrasné rostliny se ošetřují od začátku výskytu, maximálně 2x za vegetační období (termín vegetační doba je použit jako termín vyjadřující dobu od výsevu do sklizně (úhynu) plodiny. Například vegetační doba některých odrůd salátu je 65 – 75 dní.

Doporučuje : https://www.facebook.com/biofarm.growshop

Provozovatel webu Bio-farm Indoor s.r.o., jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu soubory cookies pro zlepšování prostředí webových stránek, pro analytické účely a pro cílenou reklamu. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Další informace